ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2014

Χειμώνας- Μιλήσαμε για τον χειμώνα και συζητήσαμε για τις αλλαγές στην φύση αλλά και στην καθημερινότητα μας. Σχολιάσαμε πίνακες ζωγραφικής με θέμα τον χειμώνα και στολίσαμε με χιόνι το δέντρο της τάξης μας.
Είδαμε πολλές φωτογραφίες από φρούτα, λαχανικά, ζώα, ρούχα, σπίτια, τοπία, αθλητικές δραστηριότητες κ.τ.λ. Ξεχωρίσαμε αρχικά αυτές που θυμίζουν χειμώνα, αιτιολογήσαμε τις επιλογές μας, τις ομαδοποιήσαμε ανάλογα με το θέμα τους, σκεφτήκαμε, συζητήσαμε, προβληματιστήκαμε, συμμετείχαμε όλοι, καταθέσαμε όσα γνωρίζαμε και ανακαλύψαμε νέες γνώσεις με ευχάριστο και παιγνιώδη τρόπο.
Επισκεφτήκαμε το Ράδιο Σίτυ και είδαμε την παράσταση
Ασχοληθήκαμε με τις προμαθηματικές έννοιες (κοντό- μακρύ, πάνω- κάτω, δίπλα- ανάμεσα κ.τ.λ.) σε οργανωμένες δραστηριότητες, με βιωματική προσέγγιση και φύλλα εργασίας.
Χειμώνας, σημαίνει πολύ κρύο, παγωνιά και χιόνια πολλά!
Μιλήσαμε για την παγωμένη ανταρκτική και αποφασίσαμε αφού δεν μπορούμε να πάμε ως εκεί, να φτιάξουμε την δική μας.
Με μπουκάλια, τέμπερες, χρώματα και πινέλα φτιάξαμεπιγκουίνους.
Διαβάσαμε βιβλία, είδαμε εικόνες και γνωρίσαμε τους Εσκιμώους, την ζωή τους, τα σπίτια τους και τα συγκρίναμε με τα δικά μας. Φτιάξαμε ένα κολάζ (ατομική εργασία)
Μιλήσαμε για τον Βόρειο Πόλο και όλοι μαζί φτιάξαμε ένα κολάζ με παγόβουνα και ζώα που ζουν εκεί.
Γνωρίσαμε τα ζώα που ζουν στην θάλασσα, αυτά που πετούν στον ουρανό και αυτά που ζουν στο αγρόκτημα.
Τραγουδήσαμε τραγουδάκια που αναφέρονται στα ζωάκια.
Αναφερθήκαμε στην διαφορετικότητα των ανθρώπων και παίξαμε το παιχνίδι "Το αεροπλάνο"